Wangiri je zkrácenou podobou spojení “one ring and cut”, tedy jednorázové prozvonění a položení. Zkratka prý pochází z Japonska, kde byly zachyceny tyto typy podvodné činnosti poprvé, přičemž “wan” je zkomolenina slova “one” a giri má pocházet ze slova “kiru”, což znamená utnout či useknout (zdroj). Tento podvod využívá zvědavosti a zároveň zodpovědnosti uživatelů telefonů, kteří chtějí v případě ztraceného volání zjistit, kdo jim na jejich telefonní číslo volal. První případy tohoto podvodu se objevily již v roce 2008.
Pokud se však na dané číslo (které často pochází z exotických zemí, jako jsou Alžírsko, Tunisko, Pobřeží slonoviny, ale třeba také z Ruské federace) pokusíme zavolat, náš hovor bude pravděpodobně přesměrován, a to zpravidla na prémiovou linku. A přestože máme v našem neomezeném tarifu např. hovory zdarma, v těchto situacích jsou nám účtovány poplatky navíc - např. za minutové spojení zaplatíte 2-5 EURo. K podezřelým předvolbám patří např. +236, +225 či +213. Připomínáme, že předvolba České republiky je +420 či 00420.
Operátoři tato čísla obvykle blokují, podvodníci ale používají stále nová a nová čísla. Proto je dobré být v těchto případech skutečně obezřetní, v případě smartphonu si např. nainstalovat aplikaci, která obsahuje aktualizovanou databázi blokovaných čísel (blacklist), ze kterých může k podvodnému prozvánění docházet.
Volání z neznámého čísla doporučujeme prověřit prostřednictvím desítek online stránek, které obsahují na základě uživatelských recenzí informace o zkušenostech s konkrétními telefonními čísly (např. www.muzutozvednout.cz, www.kdovolal.cz, www.kdomivolal.cz).
Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký