Na úvod je třeba říci, že online komunikace využívající sexuálně explicitní materiály (sexting) není automaticky trestná - pokud komunikují dvě dospělé osoby a sdílejí své intimní materiály dobrovolně, pak se o trestnou činnost nejedná. Sexting může být naopak velmi pozitivní, může okořenit vztah, překonat vzájemné odloučení, rozvíjet fantazii apod. Nelze tedy automaticky odsuzovat každého muže (či ženu), který po jiné osobě požaduje intimní materiály v online prostředí.
Komunikace využívající sexting velmi často probíhá v prostředí online seznamek či seznamovacích diskusních skupin a bohužel bývá také často zneužívána právě k vydírání.
Koncem července zachytila online poradna projektu E-Bezpečí (www.napisnam.cz) případ 30letého muže, který má s online vydíráním spojeným se sextingem osobní zkušenost: Dobrý den, chtěl bych poradit ,jsem psychicky mimo. V neděli jsem si psal s dívkou z Ostravska, po krátké komunikaci po mně chtěla číslo na WhatsApp, tak jsi jí ho dal. Poslala mi své foto, které bylo i na jejím profilu na Lidé.cz. Tak jsem jí poslal své foto, poté mi poslala dvě fotky, nejspíše stažené z internetu, chtěla fotku pohlavi, tak jsem jí ho poslal. Následně poslala i ona dvě intimní fotky - podle kvality fotek to bylo stažené z internetu. Po pár minutách napsala, že jí je 14 let. Včera mi volala údajně její matka, že byla na policii podat trestní oznámení, mluvil jsem i s pánem (prý od policie) a prý jediná možnost, jak se všemu vyhnout, je domluvit se s ní na mimosoudním vyrovnání a dát jí nějakou částku. Paní na to nechtěla přistoupit a po delším rozhovoru byla ochotna za 50 000,- Kč přistoupit na to, že vše stáhne a odvolá média, co měla před domem. Finanční částku chtěla poslat na účet na Slovensku. Trvala na poslání peněz do hodiny, po chvíli měla i strpení. Je možné, že vše je vymyšlené a takzvaný policista byl její komplic? Změnil jsem hned telefonní číslo, profil smazal. Nevím, co mám momentálně dělat, jsem psychicky na zhroucení. Mockrát děkuji za vaši odpověď.
Princip celého podvodu je jednoduchý - pachatel (“fiktivní dívka”) nejdříve vzbudí u vyhlédnuté osoby důvěru, získá od ní relevantní kontaktní údaje (telefonní číslo přes WhatsApp), poté začne tvrdit, že je dítě a že tedy dochází k porušování zákona (např. navazování nedovolených kontaktů s dítětem apod.) a za utajení této skutečnosti a neoznámení případu policii požaduje zaplacení “mimosoudního vyrovnání”. Stejně tak oběť straší tím, že byl případ již předán policii a také médiím, která čekají na informace. Muž, který má strach z potenciálních následků (medializace, trestní řízení apod.) - přestože se ničeho nezákonného nedopouští, pak raději vyhoví, než aby byl vystaven tomuto tlaku.
Kpt. Pavel Schweiner z oddělení kyberkriminality Krajského ředitelství policie Olomoucké kraje v těchto situacích radí: “Nic neposílejte, nic neplaťte, na podobné podněty nereagujte. Obdobné materiály v budoucnu nikomu neposílejte - ani neznámým lidem, ani těm známým, jde o lehce zneužitelný materiál!”
Na závěr je třeba upozornit především na důležitost prevence – internet je místo, na které jednoduše sexting (dobrovolné sdílení intimních materiálů – fotografií, videí, erotický videochat) nepatří, intimní materiály zde totiž nejsou pod kontrolou a snadno uniknou mimo vymezený okruh osob. To platí nejen pro děti, ale i pro dospělé uživatele internetu.
V případě, že se dostanete do výše uvedených problémů, můžete využít online poradnu projektu E-Bezpečí na adrese www.napisnam.cz. Poradna je podporována řadou institucí, především společností O2 Czech Republic, Ministerstvem vnitra ČR, Olomouckým krajem, Statutárními městy Olomouc a Ostrava, firmou Avast a dalšími partnery.
Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký