E-Bezpečí 2020, 5(2): Page 8-9. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1965

Romance scam v novém kabátě - už ne vojáci a lékaři, nově pachatelé předstírají, že jsou stavební inženýři

Kamil KOPECKÝ


Romance scam je jedním z klasických online podvodů, se kterými se čas od času setkají uživatelé různých druhů online seznamek a seznamovacích diskusních skupin, čas od času na romance scam narazíme také v rámci běžné emailové komunikace. Jeho princip je prostý - cílem pachatele je navázat s vyhlédnutou obětí v online prostředí romantický vztah a vylákávat z něj postupně co nejvíce financí, které pak putují na zahraničí. Pachatel si v rámci komunikace vymýšlí nové a nové historky, proč je nutné peníze odeslat, že na tom závisí jeho život apod. Romance scam také bývá doprovázen příslibem rychlého zbohatnutí, protože je pachatel dle svých slov finančně zajištěn a stejně tak zajistí vyhlédnutou oběť. V posledních letech se pachatelé velmi často vydávali např. za americké vojáky či lékaře pracující na zahraničí misi, nově poradna E-Bezpečí zachytila případy, kdy pachatel předstírá, že je stavební inženýr, který žije v blízké zemi (např. Německu) a chce se seznámit, následně odstěhovat do ČR, postavit si zde dům apod.

Počátkem srpna zaznamenala poradna projektu E-Bezpečí následující případ: Dobrý den, seznámila jsem se na internetové seznamce YouLove s jedním Američanem žijícím v Berlíně. Vše bylo super, po měsíci psaní jsme se domluvili, že přijedu já do Berlína, ale on jako konstruktér ve stavebnictví dostal zakázku v Polsku a tak jsem se domluvili, že by přijel až za 14 dní sem do ČR, když se bude vracet z Polska zpět do Berlína. Plánoval, že by tu možná koupil pozemek a postavil si tu dům. Po 14 dnech neměl věci na stavbě dokončené, někde u Bělostoku, a setkání musel posunout, že ještě musí objednat nějaké věci na stavbu. Poprosil mě, že je někde v divoké přírodě a nejde mu tam dobře internet, zda bych měla večer čas a poslala z jeho účtu platbu na nástroje na stavbu, že mu tam ten internet pořád zlobí a jakmile to objedná a nástroje přijdou, bude moct odjet za mnou... 

 Podle jeho pokynů jsem provedla požadované platby z jeho účtu ve výši 18 000 dolarů, které jsem potvrdila potvrzovacími SMS kódy. Poté mi napsal, že prý byl jeho účet zablokován z důvodu, že platba byla zaslána z ČR a potvrzovací kód z Polska. No, tomu jsem docela věřila, no a že teď nebude moct přijít, jestli nevím, kdo by mu půjčil, že tam je sám a pracovníci, ale ti, že mu určitě nepůjčí. Napsala jsem mu, ať řekne investorovi, ale na to nic nenapsal. Pak se ptal, jestli bych mu nepůjčila 4500 dolarů...

Jak lze vidět, pachatel se nejprve snažil získat důvěru oběti, které dokonce poskytl přístup do platebního systému své “banky” (systém Stronghold). Samozřejmě k reálné platbě za zboží nedošlo, šlo pouze o to získat si důvěru vyhlédnuté oběti, která bude s pachatelem soucítit a bude ochotna pomoci mu finančně. Stejně tak pachatel v úvodu komunikace naznačuje potenciální možnost vztahu - dokonce s materiálním zabezpečením (pozemek, dům). To vše přispívá ke zvyšování jeho důvěryhodnosti a potenciální šanci vylákat z oběti prostředky. Charakteristickým znakem je také snaha domluvit si schůzky v reálném světě, které se ale z různých důvodů nikdy neuskuteční.

inzenyr

Případy romance scamu, ve kterých se podvodník vydával za stavebního inženýra, nalezneme také v zahraničí. Upozorňuje na ně např. server 2WMAR Baltimore, GlobalNews.ca či CBC.ca. Věk obětí ochotných online podvodníkovi zaplatit se pak pohyboval ve věkových hranicích od 40 do 70 let.

Důrazně varujeme před jakýmikoli platbami neznámým osobám do zahraničí!

 Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký