Školy mají možnost vybrat si ze dvou modulů pro žáky. V základním seznámíme žáky s kyberšikanou, kybegroomingem a zmiňujeme také velmi se rozmáhající sexting. Lektoři pojmy teoreticky zakotví, přičemž v průběhu besedu obzvláštňují případy, na kterých vysvětlí jednotlivé projevy a postupy. Některé z těchto případů prošly i naší poradnou. Besedy jsou vedeny interaktivní formou, žáci jsou často dotazováni a musejí přijít na správné řešení sami.
Druhý modul se týká sociálních sítí se zaměřením hlavně na ty, které vlastní Facebook, což je Instagram, Messenger a WhatsApp. Tento modul je doporučován do starších tříd, které již absolvovaly základní modul. Kromě jasných pozitiv sociálních sítí lektor se studenty probere i negativa. Studenti se seznámí s nástrahami sociálních sítí, jaké kybernemoci jim mohou hrozit, jak lze vyhledat osobu pomocí fotografie (reverzní vyhledávání), proč je lepší mít v online prostředí soukromé účty, jak poznat falešné profily nebo nastrčené videosmyčky atd. Lektoři často zmíní také YouTube, který je dle našeho posledního výzkumu České děti v kybersvětě dětmi nejvyužívanější sociální sítí, dotknou se také TikToku, Snapchatu a dalších populárních nástrojů.
Na akcích pro dospělé zmíníme všechny výše uvedená rizika, mění se ale forma samotných přednášek. Lektoři s rodiči proberou, jak zabezpečit technologie, na reálném příkladu jinm ukážou manipulaci dítěte sexuálním útočníkem, doporučí vzdělávací materiály a filmy, na které se můžou se svými dětmi podívat atd. Ostatní školení se liší podle skupiny, pro kterou jsou objednány. S učiteli probereme například jak se zachovat v případě problému na jejich škole, v jejich třídě, se seniory na co si mají dát na internetu pozor a jak nenaletět podvodným stránkám a službám atd.
Jak jsme již dříve avizovali, do boje s těmito riziky jsme se pustili také s našimi polskými kolegy v rámci mezinárodního projektu StopCyberCrime, který je společný pro 8 policejních ředitelství z České republiky a Polska. Za minulý rok, kdy tento projekt odstartoval, se v rámci této spolupráce podařilo zrealizovat 101 akcí.
Děkujeme všem, díky kterým můžeme vykazovat tato čísla, všem, kteří podporují naši činnost. Děkujeme našemu generálnímu partnerovi společnosti O2 Czech Republic a Nadaci O2, také firmě Seznam.cz a Google, ČSOB, statutárním městům Olomouc a Ostrava, Olomouckému kraji, MŠMT a MVČR a dalším, díky kterým je naše fungování snazší.
Těšíme se na to, co dalšího a nového na nás čeká v následujícím roce.
Pro E-Bezpečí
Mgr. Pavla Střílková
lektorka projektu