E-Bezpečí 2019, 4(1): Page 36-39. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1440

Facebook umírá, žezlo přebírá Instagram

Lukáš KUBALA


Z Instagramu se stala nejrychleji rostoucí sociální síť na světě. Aplikace, která patří společnosti Facebook, v loňském roce překročila 1 miliardu aktivních uživatelů, čímž dosáhla na třetí místo pomyslného žebříčku. Z obyčejné fotogalerie se tak stal účinný marketingový nástroj, který se potýká s rizikovými jevy.

 

 

Instagram je sociální síť ve formě volně dostupné aplikace, která slouží ke sdílení fotografií či videí. Vznikla v roce 2010 a o dva roky později ji koupila americká společnost Facebook, která ji proměnila v jednu z nejrychleji rostoucích sociálních sítí na světě. Aplikaci lze používat na chytrém telefonu (smartphonu) či tabletu s operačním systémem iOS (Apple), Android, Windows Phone ad. Instagram má i svou webovou podobu, ovšem nejedná se o plnohodnotnou náhradu aplikace.

Tato sociální síť se v základu neliší od těch ostatních. Jakmile si vytvoříte vlastní profil, můžete jej začít plnit audiovizuálním obsahem. Stejně jako na Facebooku i zde najdeme zeď, na které se zobrazují fotografie a videa ostatních uživatelů. Abyste tento obsah viděli, je potřeba ostatní uživatele vyhledat a potvrdit odběr pomocí tlačítka Sledovat. Příspěvkům můžete dát „lajk“ v podobě srdíčka nebo je doplnit komentářem. Každý profil, včetně popisu (BIO), obsahuje tři základní údaje: počet příspěvků, počet uživatelů, kteří sledují daný profil a počet profilů, které dotyčný sám sleduje.

IG PC login IG PC login

K čemu je Instagram vlastně dobrý?

Primární funkcí je zábava. Lidé s touto aplikací tráví i několik hodin denně a hledají atraktivní materiál, který je díky této sociální síti daleko dostupnější. Díky svému minimalistickému vzhledu a bohaté nabídce funkcí se pro mnoho uživatelů stal náhradou za tradiční blog. Pokud ovšem nechcete, aby vás na Instagramu sledoval někdo, koho neznáte, máte možnost nastavit svůj účet jako soukromý. Vaše příspěvky poté uvidí jen ti, kterým jste v aplikaci udělili povolení.

Celebrity a další veřejně známé osobnosti využívají tuto platformu jako sdělovací prostředek. Důležitou roli v tom hrají tzv. hashtagy, označované znakem #. Slova, která jsou takto označena, pod sebou sdružují veškerý obsah, který uživatelé na Instagramu takto označili. Díky tomu vznikají komunity, které mají společné zájmy a chtějí se podělit o své fotografie, zážitky či zkušenosti (např. cestovatelé).

 

danger1danger1 

Velké popularitě se těší i novinka z roku 2016 – Instagram Stories. Tuto funkci přebral Instagram z aplikace Snapchat a najdeme ji dnes i na Facebooku. Příběhy (Stories) tvoří fotky a videa, s možnostmi úprav, které u běžných příspěvků provádět nelze. Takto zveřejněný obsah bude viditelný max. 24 hodin, poté zmizí.

Instagram během roku 2018 přesáhl 1 miliardu aktivních uživatelů za měsíc. V České republice jde přibližně o 2,2 miliónů uživatelů. Díky tomu se z něj stal silný hráč na poli digitálního marketingu. Spousta firem a podnikatelů tak za pomoci speciálních funkcí a placené reklamy oslovuje značnou část uživatelů. S těmi dále komunikují skrz komentáře a soukromé zprávy (direct messages). To jim zvyšuje popularitu a následně prodej. Účinným nástrojem jsou také influenceři, tzv. „vlivní uživatelé“, kteří díky své popularitě a velikosti svého publika dokážou ovlivnit chování uživatelů.

Rizika

Stejně jako jiné sociální sítě i Instagram se potýká s rizikovými jevy jako jsou kyberšikana, kybergrooming nebo šíření poplašných zpráv a dezinformací (fake news). Problémem může být i nadměrně strávený čas na Instagramu. V souvislosti se stále novými možnostmi a funkcemi aplikace se značně zvyšuje doba, kterou zde uživatel tráví. Což ve výsledku je i cílem této platformy. Instagram proto může napomáhat k závislostnímu chování – netolismu.

Velkým rizikem, které s sebou nese tato a podobné sociální sítě, je pořizování perfektních snímků. Mnoho uživatelů se nebojí proniknout na nepřístupná či nebezpečná místa a jdou až za hranu svých schopností jen proto, aby získali unikátní fotografii. Ta jim totiž zaručí hromadný přísun „lajků“ v podobě srdíček a nemálo nových sledujících. Že jde o nebezpečný trend dokazují i statistiky. V letech 2011 – 2017 zemřelo na celém světě více než 260 lidí kvůli selfie. Nejčastější příčinou těchto úmrtí bylo utonutí, například pád do prudké řeky, nebo dopravní nehody, pády z výšek a útoky zvířat.

danger1danger1danger1

V neposlední řadě se můžeme setkat i s krádeží uživatelského účtu. Tyto útoky jsou nejčastěji cíleny na veřejně známé osoby, ale nevyhýbají se ani běžným uživatelům. Ne vždy je totiž napadený účet ukraden, ale jen tiše využíván např. pro sledování dalších účtů. Lehce se tak může stát, že budete sledovat stovky profilů, které budou fake nebo zcela nevhodné. Předejít těmto útokům lze pomocí dvoufázového ověření, které Instagram nabízí. Vyplatí se také být obezřetný a neposkytovat podezřelým aplikacím přístup k vašemu účtu.

Pro E-Bezpečí
Lukáš Kubala