E-Bezpečí 2017, 2(1): Page 55-56. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1250

Europol využívá výzkum odborníků z E-Bezpečí

Kamil KOPECKÝ


Evropský policejní úřad (Europol) vydal strategický materiál zaměřený na rizika spojená se sexuálním nátlakem a online vydíráním dětí v prostředí internetu. V materiálu nazvaném „Online sexual coercion and extortion as a form of crime affecting children“ podrobně objasňuje příčiny těchto forem útoků, způsoby řešení a také preventivní postupy. Využívá a cituje výsledky výzkumů Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty UP.  

„Výzkumům zaměřeným na rizikové chování v prostředí internetu se věnujeme již řadu let. Naše výstupy jsou součástí strategických materiálů klíčových ministerstev i metodických doporučení a pokynů pro prevenci a intervenci v této oblasti. V posledních letech se nám postupně daří proniknout i na úroveň celoevropskou, s našimi daty pracuje Evropská komise a nyní je využívá i zmíněný Europol,“ říká Kamil Kopecký, vedoucí Centra.

Strategický materiál Europolu má dopad na všechny členské země Evropské unie, ve kterých k útokům na děti dochází. Kromě samotných informací o fenoménech nabízí celou řadu doporučení, jak na děti působit preventivně a jak zajistit jejich bezpečí. A právě z tohoto důvodu také Europol odstartoval celoevropskou kampaň proti zneužívání dětí „Řekni ne! (SayNo)“.

„V praxi se poměrně často setkáváme se situacemi, kdy je dítě v prostředí internetu jinou osobou vydíráno. Vydírané děti pak téměř nikomu nesdělí, co prožívají, nekontaktují rodiče ani své učitele. Obvykle se svěří kamarádovi či kamarádce, případně využijí anonymních internetových služeb,” doplňuje René Szotkowski z týmu Centra. „Po nahlášení případu se dítěti věnují naši zkušení poradci, kteří s ním proberou strategii řešení a další postup, případně případ předají Policii ČR,“ vysvětluje.

Centrum prevence rizikové virtuální komunikace PdF se výzkumům rizikového chování v prostředí internetu věnuje již řadu let. V minulých letech se odborníci věnovali problematice kyberšikany dětí a učitelů, rizikovému chování v prostředí online her, rizikům spojeným se sociálními sítěmi či bezpečnosti hesel. V letošním roce je pak výsledkem jejich práce výzkum orientovaný na fenomén sextingu a rizikového seznamování.

Přehled výzkumných výstupů je k dispozici na adrese http://www.e-bezpeci.cz/vyzkum/.