E-Bezpečí 2017, 2(1): Page 53-54. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1245

Rodičům byly odebrány děti kvůli obvinění ze šikany. Vše zaznamenávali a sdíleli na YouTube.

Kamil KOPECKÝ


Pojem “youtuber“ si většina z nás spojuje s člověkem, který na internetovém serveru YouTube publikuje video tvorbu za účelem oslovit a pobavit ostatní uživatele. V českém prostředí je tento fenomén reprezentován většinou mladšími lidmi, kteří prostřednictvím svých videí získali značnou popularitu a jsou vnímáni jako účinný marketingový nástroj. Ovšem málokoho napadne, že tento fenomén se netýká pouze jednotlivců.

V zahraničí jsou velice populární tzv. rodinné vlogy (video blog neboli ústní projev), které zachycují každodenní život obyčejných rodin. Tento druh reality show může být vystavěn například na zážitcích z rodinné dovolené. Ovšem rodiče Heather a Mike Martinovi z USA se rozhodli pro zcela jiný typ videí. Na svůj YouTube kanál s názvem DaddyOFive pravidelně přidávali tzv. prank videa, ve kterých šikanovali své děti. Především jedenáctiletou Emmu a devítiletého Codyho.

Princip pranků, kterými se v česku i v zahraničí proslavila například dvojice ViralBrothers, spočívá v tom napálit nic netušící osobu a jeho reakci zprostředkovat ostatním. Martinovi svého syna Codyho tak obviňovali ze lži, ničili mu věci nebo jej fyzicky napadli. Vše vyústilo až video příspěvkem “Ink prank“, ve kterém matka v Codyho pokoji potřísnila chlapcův bílý koberec speciálním inkoustem, který má tu vlastnost, že po chvíli zmizí. Než k tomu dojde, začne ze strany rodičů nepříjemné obviňování a křik, během kterého se nejmladší syn zoufale brání a pláče. Po několika minutách se matka s otcem smějí a vystrašeným dětem vysvětlují, že jde o pouhý žert.

https://www.youtube.com/watch?v=TFdcRwlwhLo (poslední “Ink prank“)

Po uveřejnění videa se na rodiče snesla obrovská vlna kritiky a začalo se mluvit o týrání dětí. Do této záležitosti se vložili sociální pracovníci i policie. Dvě zmíněné děti byly nakonec rodičům odebrány a svěřeny jejich biologické matce.

Martinovi už dříve čelili občasné kritice, ovšem veřejně tvrdili, že jde o nahrané scény se souhlasem jejich dětí. Po tomto incidentu ze svého kanálu smazali všechna videa a publikovali nové video s omluvou, v němž uznávají, že dávali na internet věci, které tam nemají být a udělali věci, které neměli dělat.

Je zarážející, že kanál DaddyOFive na YouTube pravidelně sledovalo přes 760 tisíc uživatelů a během své téměř dvouleté existence se nikdy nesetkal s tak tvrdou kritikou jako až nyní. Přitom starší videa obsahovala i naprosto zřejmé fyzické týrání dětí ze strany rodičů.

https://www.youtube.com/watch?v=9z3XjYNRVk8 (sestřih starých videí)

Celá kauza DaddyOFive je nešťastným příkladem toho, jak v bezohledné honbě za počtem odběratelů na YouTube, může člověk zapomenout na zdravý rozum a zničit šťastnou, fungující rodinu.

Pro E-Bezpečí
Bc. Lukáš Kubala