fbpx

helpO tom, jak zákeřné mohou být internetové a komunikační technologie, mohou vyprávět pracovníci online poradny Centra PRVoK PdF UP. Ta totiž v právě v těchto dnech řeší přes 20 případů spojených se sociálně-patologickým chováním na internetu.

 

 

Počet případů, které eviduje náš poradenský systém, rok od roku roste. Ve srovnání s rokem 2010 počet řešených případů vzrostl na dvojnásobek, v některých měsících dokonce na čtyřnásobek. Nejčastějšími případy, se kterými se na nás klienti obracejí, představují kauzy vyhrožování na internetu (či pomocí SMS), urážky na webu, stalking a kyberstalking, falešné internetové profily s dehonestujícím obsahem a v neposlední řadě rovněž sexting“, uvádí dr. Kamil Kopecký, vedoucí poradny.

Mezi velmi zajímavé a neobvyklé případy patří různé formy sdílení sexuálního obsahu v 3D virtuálních prostředích, např. v prostředí Second Life. V Second Life např. čeští nezletilí uživatelé sdílejí s ostatními materiály sexuální povahy (videozáznamy sexuálně zneužívaných dětí) a řadu z nich „prodávají“ za virtuální peníze – tzv. linden dolary (nebo zkráceně lindeny). Ty lze pak snadno převést za měnu zcela nevirtuální – tedy české koruny. Je tedy zřejmé, jak moc v tomto prostředí může bujet (a zpravidla také bují) tzv. dětská pornografie a virtuální dětská prostituce. Bohužel návaznost na reálnou měnu ukazuje, jak moc jsou oba světy – reálný a virtuální – propojeny.

„Poradna přijímá různorodé případy. Některé z nich jsou dány spíše nedorozuměním, nepochopením nebo malou informovaností klientů v oblasti informačních technologií, jiné ale představují závažné problémy, které je nezbytné řešit. K žádnému ale nelze a priori přistupovat jako k nedorozumění či detailu, neboť hranice mezi ním a závažným problémem je v prostředí internetu velmi tenká“, uvádí dr. Vojtěch Bednář, pracovník online poradny.

Pokud se dostanete do obdobných nebezpečných situací spojených se zneužitím ICT, můžete se s důvěrou obrátit na online poradnu, kterou naleznete na www.napisnam.cz.

Redakce E-Bezpečí