fbpx
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)

ssb2

Seznam se bezpečně 2 je film určený dětem, jejich rodičům a pedagogům o nástrhách internetu a nebezpečí, která jsou skryta za nejrůznějšími identitami.

Cíl projektu

Film je určen dětem ve věku 10 − 16 let, jejich rodičům a pedagogům. První i druhý díl získal záštitu MŠMT ČR a byl distribuován do všech základních škol v České republice. Oběma díly filmu, které poukazují na odvrácenou tvář internetu, provází diváky Mirek Vaňura, autor pořadu „112, V v ohrožení“ na TV Nova.

Cílem filmů je upozornit na nebezpečí skrytá za nejrůznějšími identitami na internetu a naučit děti řešit situace, do kterých se mohou dostat.

O projektu

V jednotlivých příbězích prvního dílu ukazujeme rizika anonymního seznamování. Příběh o Andree, která byla na schůzce naslepo znásilněna, nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Co vše se může stát, pokud děti poskytnou své intimní fotografie? Jaké to je být vydírán a že jsou i případy, které končí tragicky. Druhý díl upozorňuje na vzrůstající problém tzv. sociálního inženýrství a dětskou prostituci. Připomene dětem, že na internetu je vše věčné. Na DVD se můžete blíže seznámit i s projektem „Moje ID“ na ochranu identit.

V rámci projektu byly natočeny krátké vzdělávací videospoty připravené s Divadlem v Dlouhé pod názvem "Křečci v síti", které shrnují tzv. „Desatero bezpečného internetu“. Pro práci s nimi byla vytvořena pracovní příručka určená pedagogům, která navrhuje, jak s videi hraných scének zacházet v rámci vzdělávaní dětí. Videa mohou vidět i mladší děti. Záleží pouze na Vašem úsudku.

V neposlední řadě byla sepsána kompletní metodická příručka o nástrahách na internetu se spoustou příkladů a rad určených pedagogům a rodičům.

Historie projektu

Na sociálních sítích největšího českého portálu Seznam.cz bylo možné pozorovat rizika, která ohrožují jejich uživatele. Proto se produktový manažer těchto služeb začal více zajímat obecně o komunikaci lidí na internetu a možné hrozby a nebezpečí, která jim hrozí.

Koncem roku 2008 pořádal Seznam.cz ve Švandově divadle v Praze konferenci pro učitele, která mimo jiné účastníkům přiblížila rizika, s nimiž se mohou děti setkat na internetu. O akci byl velký zájmem a měla nečekaný úspěch. Proto jsme se rozhodli, že o bezpečnosti na internetu natočíme film, který by mohl zasáhnout širší skupinu lidí a nejvíce ohrožených - dětí. Pár týdnů uteklo a 10. dubna 2009 zazněla poslední klapka prvního dílu „Seznam se bezpečně I“. Od té doby se leccos na internetu změnilo a první díl dokumentárně vzdělávacího filmu dostal po třech letech pokračování. Druhý díl Seznam se bezpečně! 2, byl představen v březnu 2012. Mimo jiné se zabývá otázkou, jestli se nejčastější oběti, děti, nestaly i částečně pachateli. Poukazuje na největší hrozbu sociálních sítí tzv. sociální inženýrství a dětskou prostituci. Zároveň otevírá téma, že kyberšikana je přeceňovaný problém a mýtus.

Více informací naleznete na www.seznamsebezpecne.cz.