fbpx

instagram_logo.pngJestliže používáme sociální sítě, měli bychom se v nich vyznat. Ať už si zakládáme první profil na Facebooku nebo druhý firemní profil na Instagramu, měli bychom strávit pár minut tím, že si zkontrolujeme aktuální nastavení a zabezpečení našeho profilu, případně jej upravíme. O základním zabezpečení a ochraně soukromí na Instagramu jsme psali zde. V tomto článku se podrobně podíváme na možnosti blokace či různých omezení, která Instagram svým uživatelům nabízí.

 

JAK NĚKOHO ZABLOKOVAT?

Setkáte-li se v prostředí Instagramu s někým, kdo vás nějakým způsobem obtěžuje, můžete jej zablokovat, případně nahlásit. Postup je jednoduchý. Otevřete si profil uživatele, kterého chcete zablokovat. Klepněte na symbol tří teček v pravém horním rohu a v následující nabídce najděte možnost Zablokovat, či Omezit. Poté potvrďte.

Co se vlastně stane, když někoho zablokujete? Takový člověk nebude moci vyhledat váš profil na Instagramu, ani vaše příspěvky a příběhy (stories). Aplikace také trvale odstraní „lajky“ a komentáře, které jste od zablokovaného uživatele dostali. Také vás nebude moct nikde označit ani zmínit (mention). Stejně jako u Facebooku, doručené zprávy od zablokovaného člověka vám zůstanou. Ovšem nebudete schopni mu napsat. Lidem, které zablokujete, o tom nepřijde žádné upozornění.

blokovat_omezit_IG.jpg

Instagram také nabízí možnost zablokovat určitého člověka, aby nemohl přidávat komentáře k vašim fotkám a videím. K vašemu obsahu však bude mít nadále přístup. Z vašich příspěvků také nezmizí „lajky“ a komentáře jako tomu je u úplné blokace.

Přejděte na svůj profil a klepněte na symbol tří čar v pravém horním rohu a poté vespod obrazovky na ozubené kolečko Nastavení. V následující nabídce vyberte Soukromí a nakonec Komentáře. Otevřete položku Blokovat komentáře od a vyhledejte dotyčnou osobu. Budete-li chtít u někoho blokování zrušit a umožnit mu, aby k vašim příspěvkům mohl opět přidávat komentáře, klepněte vedle jeho jména na Odblokovat a potvrďte. V této sekci můžete také udělit povolení komentovat vaše příspěvky např. jen vašim sledujícím apod. Nachází se zde i funkce pro skrytí urážlivých komentářů, která je Instagramem defaultně nastavena jako aktivní.

komentare.jpg

Jestliže chcete vypnout komentáře u vybraných příspěvků, nemusíte kvůli tomu blokovat ostatní uživatele. Stačí si otevřít vámi přidanou fotografii či video a klepnout na symbol tří teček v pravém horním rohu. Z nabídky vyberete možnost Vypnout komentáře a je to. Jejich opětovné povolení provedete stejným způsobem, ovšem z nabídky zvolíte Zapnout komentáře.

Pokud bychom se vrátili o krok zpět do sekce Soukromí, nalezneme tam i možnost omezit další interakce, např. Označení nebo Mentions (zmínka). Pod položkou Zprávy najdeme ovládací prvky, které opět lze jednoduše přenastavit.  Můžete tak zamezit příchozí poště od lidí, které na Instagramu nesledujete.

SOUKROMÝ PROFIL

Potýkáte-li se dlouhodobě s útoky např. z nově vytvořených profilů, bude účinnější váš veřejný účet přepnout na soukromý. U takto zabezpečeného profilu nikdo cizí neuvidí vaše příspěvky, stories (příběhy) ani informace uvedené v popisku profilu. Vše vidí jen schválení sledující. Více o nastavení soukromého účtu naleznete zde.

Další a podrobnější informace najdete v Centru nápovědy: www.facebook.com/help/instagram

Pro E-Bezpečí
Lukáš Kubala

Zdroje:

https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rodicum-ucitelum-zakum/1823-instagram-zaklady-zabezpeceni-a-ochrana-soukromi

https://help.instagram.com