fbpx
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)

eu_flag17. a 18. prosince 2013 se v bruselském sídle Evropské komise Charlemagne Bulding konalo klíčové mezinárodní fórum  zaměřené na ochranu práv dětí v členských zemích Evropské Unie. Na 8th European Forum On the Right Of The Child byli Evropskou komisí pozváni z České republiky celkem čtyři zástupci - kromě zástupců Úřadu vlády ČR, Ministerstva spravedlnosti ČR a Organizace pro pomoc uprchlíků se fóra zúčastnil také vedoucí projektu E-Bezpečí a Centra PRVoK Kamil Kopecký.

8. evropské fórum o právech dítěte se zaměřilo na koordinaci systémů ochrany dětí v jednotlivých zemích EU, přičemž se orientovalo na výměnu osvědčených postupů v konkrétních oblastech spojených s ochranou práv dětí - např. v oblasti únosů dětí do zahraničí, ochranou dětí před násilím - zejména šikanou a kyberšikanou, na pomoc dětem na útěku, případně na poškozování dětí rodiči (např. tzv. female genital muitilation).

viviane

(Viviane Reding, víceprezidentka Evropské komise)

Fóra se mimo jiných aktivně zúčastnili zástupci vrcholné evropské politiky, jako např. Viviane Redingová, víceprezidentka Evropské komise, Roberta Angelilli, víceprezidentka Evropského parlamentu, případně Marie-Pierre Poirier, regionální ředitelka UNICEFu.  

"Bylo velmi zajímavé sledovat, jak jsou systémy ochrany dětí před virtuálními hrozbami v různých zemích EU podobné, a zjišťovat, jak rozdílné přístupy volí jednotlivé členské státy pro jejich řešení. Ať už se jedná o zavádění národních či regionálních ombudsmanů pro ochranu práv dětí, systémy nulové tolerance šikany a kyberšikany v prostředí škol apod. Rovněž bylo zajímavé pozorovat tvorbu evropské legislativy přímo u pramene - fórum totiž aktivně participuje na vytváření strategických dokumentů EU spojených s ochranou práv dětí (tzv. EU Agenda for the Rights of the Child)," uvádí Kamil Kopecký, účastník fóra. Zároveň dodává: "Česká republika musí velmi aktivně pracovat na propojování systémů ochrany dětí "across EU" a poučit se ze zahraničních zkušeností řešení rizikových komunikačních jevů spojených s ICT. A v této oblasti se mohou velmi aktivně zapojit mimo jiné právě pedagogické fakulty."

Více informací o fóru naleznete na http://ec.europa.eu/justice/events/child-forum-2013/

Redakce E-Bezpečí