E-Bezpečí: Fake e-mail

Obdrželi jste vyděračský e-mail, který na první pohled vypadá, jako by byl odeslán z vaší e-mailové schránky? Obáváte se, že někdo skutečně pronikl do vaší www schránky, infikoval vám počítač a třeba vás nahrál pomocí webkamery? A chcete zaplatit požadovanou částku, třeba v bitcoinech? Zastavte a zpomalte!

Někdo se vás pravděpodobně pokusil napálit, vystrašit a vydírat vás. Vytvořit vyděračský e-mail, který se tváří, že byl odeslán z vaší adresy, je totiž snadné! Chcete si to vyzkoušet? Zadejte své jméno a e-mail a nechte si z našeho webu odeslat ukázku toho, jak vyděračský e-mail vypadá. Nechali byste se takto nachystat?

Zadejte jméno:

Zadejte e-mail:


+ =
E-mail obsahuje informace o tom, že jde o podvod!
Tato webová stránka neukládá žádné e-mailové adresy či jména.

Pohled expertů:

E-Bezpečí:
Vyděračské e-maily tohoto typu (tzv. sextortion) využívají především silných emocí, které u příjemců vyvolají - šoku, zděšení, strachu z toho, že by se veřejnost dostala k intimním materiálům. Emoce jsou pak zesíleny tím, že e-maily formálně vypadají, jako by byly odeslány z naší vlastní e-mailové schránky, což má být znakem toho, že pachatel skutečně pronikl do našeho účtu a může s ním nakládat. Jde však o iluzi, jejímž cílem je přinutit příjemce platit! Ve skutečnosti k napadení našeho počítače nedošlo. Na druhou stranu je nutné dodržovat základy online bezpečnosti - pravidelně aktualizovat, používat antivirový program a nikdy s nikým v online prostředí nesdílet intimní a citlivé materiály!doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D.
Centrum PRVoK & E-Bezpečí
Univerzita Palackého v Olomouci
Policie ČR:
Policie ČR pravidelně eviduje podobné případy. Je potřeba být stále na pozoru, neboť existuje několik mutací výhružných e-mailů, jak jazykových, tak obsahových. Nikdo data nezískává ani nezískal, těží ze strachu ztráty citlivých údajů. Primárně jde útočníkům o zisk. Rozhodně nic neplatit, neotvírat žádné přílohy, neklikat na odkazy. Podvrhnutí e-mailové adresy je velmi jednoduché a ani v tomto případě se nejedná o žádné „hackery“, ale pouhé podvodníky. Je vhodné správně nastavit spamový koš v e-mailové schránce, nebo prostě podobné e-maily mazat a ignorovat. Došlo-li k platbě - vše zálohovat a neprodleně podat oznámení na Policii ČR.
kpt. Pavel Schweiner
oddělení kyberkriminality,
Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje
>