Facebook jako největší sociální síť světa aktivně bojuje s falešnými účty. Jejich nárůst je ovšem v posledních letech enormní. Podle údajů z Facebooku tato sociální síť ještě v roce 2018 smazala čtvrtletně kolem 500-800 milionů falešných účtů, v prvním čtvrtletí roku 2020 již však již smazala 1,7 miliard, v druhém čtvrtletí pak 1,5 miliard. V 3. čtvrtletí roku 2020 dosáhl počet odstraněných účtů 1,3 miliard. Nárůst fake profilů může souviset jak s pandemií COVID19, tak i prezidentskými volbami či dalšími kontroverzními celosvětovými tématy. Řada z falešných profilů je pak také využívána pro realizaci různých vlivových operací v rámci hybridních forem válek.
Ve srovnání s reálným počtem uživatelů Facebooku (přibližně 2,7 miliard měsíčních aktivních uživatelů v roce 2020, přičemž počet uživatelů této sítě od roku 2008 trvale narůstá) je počet falešných účtů velmi vysoký. S tímto problémem se však potýkají všechny větší sociální sítě, nevyjímaje ty české (např. dnes již zanikající služba Lidé.cz) - pokud nedochází k reálnému ověření identit uživatelů, bude vždy část uživatelských účtů tvořena účty falešnými. Facebook má navíc velmi vysoký celosvětový dosah a dopad, je tedy logické, že bude tímto způsobem tato síť falešnými a podvodnými profily zamořována.
Počty falešných účtů zablokovaných sociální sítí Facebook
Sociální síť maže falešné profily na základě podnětů svých uživatelů, zároveň je však také proaktivní a účty na základě svých algoritmů blokuje. Podle dat z Facebooku ve třetím čtvrtletí roku 2020 algoritmy dokázaly zachytit a označit přes 99,3 % účtů, které byly později uživateli označeny jako falešné a nahlášeny ke kontrole. Přestože se tedy řadě uživatelů zdá, že Facebook reaguje pomalu, řečí velkých čísel naopak velkou část fake profilů hlášených uživateli zvládá odhalit automatizovaně.
Množství účtů, které označil Facebook za falešné dříve, než je reportovali samotní uživatelé
Odhadovaný počet falešných či duplicitních účtů na této sociální síti se pohybuje kolem 16 % (oficiální data Facebooku z roku 2020 uvádějí, že 11 procent tvoří účty duplicitní, 5 procent pak účty zcela falešné). Co je důležité připomenout, z jednoho falešného (ale i ověřeného) účtu můžeme vytvořit desítky stránek či diskusních skupin!
Množství falešných profilů klade logicky zvýšené nároky na preventivní protiopatření, především důsledné ověřování identit uživatelů. To pak logicky patří k důležitým gramotnostem, kterými je třeba vybavit jak děti, tak i dospělé uživatele sociálních sítí. V této oblasti lze vyzdvihnout např. aktivity O2 Chytrá škola, Buď safe online od Avastu, aktivity Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a např. Policie ČR.
Zdroje:
Facebook Community Standards - Fake accounts.
Online: https://transparency.facebook.com/community-standards-enforcement#fake-accounts
Pro E-Bezpečí,
Kamil Kopecký, Univerzita Palackého v Olomouci